معجزه‌ای به نام تولد
معجزه‌ای به نام تولد
معجزه‌ای به نام تولد

پمپ درد

شکل ظاهری دستگاه پمپ درد

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

پمپ درد چیست و چه کاربردی دارد؟

این روزها و به سبب سرعت زیاد پیشرفت علم و تکنولوژی، بسیاری از کارها برای انسان‌ها سهل، آسان و حتی بی درد شده‌است. یکی از تاثیرات بسیار مهم پیشرفت دانش بشری، در زمینه زایمان طبیعی و سزارین بوده‌است. دانشمندان، به منظور کاهش دادن و یا حتی محو درد، دستگاهی تحت عنوان پمپ درد ساخته و در اختیاران مراجعین قرار می‌دهند. در ادامه این مقاله پمپ درد چیست، با ریزدونه همراه شوید تا از موارد کاربرد پمپ درد، فواید و ضررهای آن آشنا گردید.

پمپ درد چیست؟

در حدود ۱۵ سال است که از دستگاهی به نام پمپ درد PCA یا (Patient-Controlled Analgesia) در بیمارستان‌ها، برای تسکین درد, حین و پس از عمل استفاده می گردد. این دستگاه، از یک پمپ تزریق پرتابل تشکیل گشته‌است که یک دکمه دارد و در اختیار بیمار قرار می‌گیرد. هر زمان که درد شروع شد،بیمار با فشار دادن دکمه، درد خود را کاهش می‌دهد. خوبی دیگر این دستگاه آن است که می‌توان از انواع داروها در آن استفاده کرد.

کاربرد پمپ درد در زایمان طبیعی

یکی از دلایل اصلی روی آوردن خانم‌ها به زایمان سزارین، ترس از درد زایمان طبیعی می‌باشد. از طرفی مسئولان پزشکی-بهداشتی کشور سعی دارند که آمار سزارین را همچون کشور‌های جهان اول آمریکا و اروپا به شدت کاهش دهند. به همین منظور به مدت ۱۵ سال است که دستگاهی تحت عنوان دستگاه  PCA که همان دستگاه پمپ درد می‌باشد را وارد کشور کرده‌اند. این دستگاه با تزریق مداوم و پیوسته دارو، سبب کاهش درد زایمان طبیعی گشته و روند زایمان را برای مادر خوشایند، راحت و سریع می‌گرداند. روش های کاهش درد زایمان طبیعی را به طور کامل، در دوره آموزشی آمادگی برای زایمان ریزدونه توضیح داده‌ایم.

  • در زایمان طبیعی، برای کاهش و کنترل درد مادر، قبل‌ترها بایستی به طور مداوم به مادر دارو مسکن داده می‌شد که این مورد دو اشکال داشت:

اشکال اول:

تعیین کردن دوز هر دارو(چه به صورت تزریقی و یا خوراکی) بود که بایستی متخصص بیهوشی، دوز هر دارو را جداگانه تعیین می‌کرد.

اشکال دوم:

دیگری زمان دادن دارو به شخص بود که به طبع بین هر بار تزریق دارو تا تزریق بعدی و کاهش تاثیر دارو، مادر بایستی درد ناشی از زایمان را تحمل می‌کرد.

خوبی دستگاه پمپ درد از آن جهت است که متخصص بیهوشی می‌تواند داروهای بیهوشی خود را با دوز مصرف و زمان تزریق از قبل آماده کرده و برای بیمار آماده گذارد که هر موقع درد شروع شد، تزریق دارو شروع گردد.

پمپ درد در زایمان سزارین

به غیر از زایمان طبیعی، پمپ درد در انواع جراحی ها و به خصوص سزارین (یک نوع جراحی محسوب می‌شود) نیز کاربرد دارد.

اگر قرار باشد که از پمپ درد، هم در زایمان طبیعی و هم در سزارین استفاده شود، چه بهتر که مادر زایمان طبیعی(بر اساس طبیعیت و ساختار طبیعی بدن) را انتخاب کرده و نه تنها عوارض زایمان سزارین را تجربه نمی‌کند، بلکه هر چهار هورمون اصلی که در مقاله روش‌های کاهش درد زایمان مطرح کردیم را فعال کرده و نوزاد خود را در زمان مناسب، با رشد کامل در آغوش می‌گیرد.

نحوه کار پمپ درد

پمپ درد به گونه‌ای طراحی شده‌است که با تزریق مداوم و تدریجی دارو، شرایط را به صورتی کنترل نماید که درد شخص را کنترل کرد و به هنگام شروع درد، آن را حس نکرده و یا کمتر حس کند.

نحوه کار دستگاه به دو شکل خواهد بود

مورد اول:

در بعضی از موارد، پزشک بیهوشی پس از تنظیم میزان و دوز دارو، دستگاه را در اختیار شخص قرار می‌دهد تا هر موقع که درد شروع شد، مادر دکمه را فشار داده و یک دوز از دارو وارد بدن گردد و آن را تسکین دهد. هرچند که وارد شدن دارو به این شکل نیست که هرچقدر که شخص خواست دکمه را فشار داده و دارو بگیرد، بلکه متخصص بیهوشی حداکثر دارو را تعیین کرده و بر آن اساس دارو را وارد بدن شخص می‌نماید.

مورد دوم:

در بعضی موارد نیز متخصص بیهوشی دوز دارو را به صورت اتومات تنظیم کرده و دستگاه به صورت خودکار، دارو را به بدن مادر وارد می‌کند.

  • دستگاه از مصرف بیش از اندازه دارو جلوگیری می‌کند

پمپ درد به شکلی طراحی شده‌است که در بازه‌های زمانی ۱۵، ۳۰ و ۶۰ دقیقه قابل تنظیم می‌باشد. به طور مثال اگر روی ۱۵ دقیقه تنظیم شده باشد، هنگامی که شخص دکمه را فشار می‌دهد، یک دوز دارو وارد بدن شده و تا ۱۵ دقیقه دیگر کار نمی‌کند و سپس ۱۵ دقیقه بعدی، اگر بیمار دکمه را فشار داد، یک دوز دیگر وارد بدن می شود. این به این خاطر است که از اوردوز شخص جلوگیری به عمل آید.

اما نیازی به گفتن این مطلب به مادر نیست و در بیمارستان، تنها به او گفته می شود که هر موقع احساس درد داشتی این دکمه را فشار بده. این گفته باعث خوشایند سازی شرایط برای شخص گشته و حتی اگر دکمه  off شده باشد هم، چون مادر حس می‌کند که همچنان دارو وارد بدنش می گردد، ناخودآگاه ذهن او، درد را تسکین می‌دهد. این خلقت عجیب و با شکوه ذهن انسان‌است. شما می‌توانید برای آشنایی با دیگر روش‌های تسکین درد زایمان طبیعی نیز از دوره آموزشی آمادگی برای زایمان ریزدونه استفاده کنید. در این دوره ما به طور کامل، تمام روش‌های کاهش و تسکین درد زایمان طبیعی را به همراه عکس توضیح داده و موارد کاربرد تک به تک آن‌ها را به شما گفتیم. می‌توانید با یادگیری تمام موارد، یک مورد را با مشورت پزشک خود برگزینید.

زمان استفاده از پمپ درد

پمپ درد را به دو صورت به مادر وصل می‌نمایند:

  1. پیش از آغاز دردهای زایمان طبیعی یا قبل از بیهوش شدن برای سزارین است. این روش بیشتر درمورد بیهوشی اپیدورال رایج است.
  2. پس از شروع درد زایمان طبیعی و یا بعد از عمل جراحی(زایمان سزارین) و قبل از به هوش آمدن شخص است که به بدن وصل می‌گردد. خوبی هر دو روش آن است که بیمار پس از به هوش آمدن، یا به طور کل درد را حس نمی‌کند و یا بسیار کم حس خواهد کرد.

مزیت پمپ درد

مزیت اصلی پمپ درد، خوشایند سازی زایمان(چه به صورت طبیعی و چه به صورت سزارین) است که در طول زایمان طبیعی پس از اتمام سزارین نیز، درد را به شدت کاهش داده و یا به طور کل محو می‌نماید.

انواع روش‌های تزریق پمپ درد

  • وریدی (IV)
  • اپیدورال (Epidural)
  • زیر جلدی (Subcutaneous)
  • منطقه ای (Regional)

انواع دستگاه‌های پمپ درد

پمپ درد به دو صورت الکترونیکی و مکانیکی ساخته می‌شود:

دستگاه الکترونیکی

کل سیستم یکبار مصرف نبوده و تنها ست تزریق هر بیمار با بیمار بعدی و قبلی فرق کرده و تعویض می گردد.

دستگاه مکانیکی

کل دستگاه یکبار مصرف می باشد.

اشتراک گذاری

بیشتر بخوانید:

زایمان طبیعی بهتر است یا سزارین

زایمان طبیعی بهتر است یا سزارین؟

هدف اصلی برای زایمان یک چیز است: بیرون آوردن ریزدونه از شکم مادر! حال اینکه چگونه این کار انجام می‌شود، گاهی اوقات یک انتخاب شخصی است و گاهی یک ضرورت پزشکی. اگر باردار هستید و قصد دارید بدانید که زایمان طبیعی بهتر است یا زایمان سزارین باید با برخی از...

ورزش کردن در دوران بارداری

یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید در هنگام بارداری انجام دهید، ورزش کردن است. بسیاری از مادران باردار دوست دارند که در دوران بارداری ورزش کنند، اما می‌ترسند که به جنین خود صدمه بزنند. اگر شما هم جزو این دسته از مادران هستید، حتما از دوره آموزشی آمادگی برای زایمان...

لایو با متخصصین: زردی نوزاد _ همراه با متخصص اطفال و فوق تخصص نوزادان

لایو همراه با دکتر سونا اسلام پور (متخصص اطفال و فوق تخصص نوزادان) بخش اول لایو زردی نوزاد علت زردی نوزاد چی هست و چرا زرد می‌شود؟ چه نوزادانی احتمال زردی گرفتنشون بیشتر هست؟ زردی طول کشیده به چه معناست؟ چه موقع زردی نوزاد خطرناک می‌شود؟ آیا زردی می‌تواند منجربه...

لایو با متخصصین: تغییرات خلقی و افسردگی بارداری ـ همراه با کارشناس مامایی و کارشناس ارشد‌ روانشناسی

لایو همراه با خانم غزل خزایی (کارشناس مامایی و کارشناس ارشد‌ روانشناسی) بخش اول لایو تغییرات خلقی و افسردگی بارداری تفاوت بین تغییرات خلقی و افسردگی در دوران بارداری چیست؟ علائم افسردگی در دوران بارداری چیست؟ لایو آموزشی تغذیه در دوران بارداری، همراه با خانم فرزانه آقایانی (ماما) لایو آموزشی...

علت گریه نوزاد

علت گریه‌های نوزاد چیست؟

خیلی از مادرها و پدرها(به خصوص مامان باباهای اولی) به علت گریه‌های زیاد نوزادشون، گاها در حد کبود شدن نوزاد شکایت می کنند و نمی‌تونند نیاز ریزدونه‌شون را تشخیص دهند. باید بدونید که نوزاد شما در طول شبانه روز، نیازهایی داره که این نیازها رو تنها به وسیله گریه کردن...

لایو با متخصصین: دیابت بارداری ـ همراه با کارشناس ارشد رژیم درمانی

لایو همراه با خانم زهرا اهری (کارشناس ارشد رژیم درمانی) بخش اول لایو دیابت بارداری چه موقع می گوییم که یک خانم به دیابت در بارداری دچار شده‌است؟ مادران باردار، برای پیشگیری از دچار شدن به دیابت بارداری، چه کارهایی باید انجام بدهند؟ آیا مادر باردار لاغر هم دچار دیابت...

لایو با متخصصین: سقط، دلایل سقط و بارداری پس از سقط ـ همراه با جراح و متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص ناباروری و IVF

لایو همراه با دکتر لیلا نظری (جراح و متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص ناباروری و IVF) بخش اول لایو سقط، دلایل سقط و بارداری پس از آن سقط به چه دلایلی رخ می‌دهد؟ در هر بارداری، چند درصد احتمال سقط وجود دارد؟ برای جلوگیری از سقط چه باید...

به بالای صفحه بردن