معجزه‌ای به نام تولد
معجزه‌ای به نام تولد
معجزه‌ای به نام تولد

روش های کاهش درد زایمان طبیعی

کاهش درد زایمان طبیعی

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

روش‌های متعددی به منظور کاهش درد زایمان طبیعی وجود دارد که ما در این اینجا سعی می‌کنیم به تعدادی از آن‌ها بپردازیم. در شروع بحث، باید به شما این حقیقت را بگوییم که زایمان طبیعی بدون درد امکان پذیر نیست. به این معنا که برای یک زایمان خوب، ما نیاز به حس کردن درد داریم.

  • بدن یک خانم به هنگام زایمان، ۴ هورمون اصلی را ترشح می‌کند که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

چهار هورمون اصلی در زایمان طبیعی

هورمون اول: اکسی توزین

یکی از آن‌ها هورمون اکسی توزین، ملقب به هورمون عشق است. این هورمون وظیفه القا درد را دارد و به این شیوه است که لگن شما آمادگی لازم را برای باز شدن می‌یابد.

هورمون دوم: آدرنالین

از سه هورمون دیگر که لازمه زایمان طبیعی می‌باشند، می‌شود به آدرنالین که همان هورمون جنگ و گریزاست اشاره کرد. آدرنالین، هورمونی است که در شرایط بحران به طور غریزی در بدن انسان ترشح می شود.  به موجب این هورمون است که مادر در اوایل شروع دردهای اصلی زایمان، به هم میریزد. گاهی اوقات پیش می آید که حتی از بارداری و زایمان خود ابراز پشیمانی می کند. در بعضی موارد پیش آمده که مادر، از پرسنل اتاق زایمان می‌خواهد که زایمانش به صورت سزارین انجام گیرد تا هر چه سریع‌تر از این وضعیت ناخوشایند رهایی یابد. وجود این هورمون به هنگام خروج جنین از رحم لازم و ضروری است و سبب افزایش هوشیاری جنین شما می شود. همچنین این هورمون، در شما احساس مادرانگی را می‌پروراند.

هورمون سوم: اندورفین

هورمون سوم، اندورفین است که این هورمون، هورمون ضد درد است. شگفتی این خلقت به این جهت است که خداوند به هنگام زایمان(این لحظه شگفت انگیز)، هورمون درد و ضد درد را با همدیگر قرار داده‌است. هر دو این هورمون‌ها، برای شکل گیری یک زایمان عالی، لازم و ملزوم یکدیگر می‌باشند.

هورمون چهارم: پرولاکتین

هورمون چهارم و آخر همان پرولاکتین است که به عنوان هورمون شیردهی می شناسیم.

هورمون پرولاکتین، نظم خلقت ما را یادآور می‌شود. قبل از آنکه ریزدونه شما متولد شود، غذایش آماده‌است. این استقبال بی نظیر خلقت است از ورود انسان به دنیا.

پس تا الان با ۴ هورمون اصلی زایمان آشنا شدیم و حال می‌خواهیم روش‌های کاهش درد زایمان را ذکر کنیم.

تعداد زیادی از محققین بر روی روش‌های کاهش درد زایمان کار کردند تا بتوانند این رویداد را برای مادران، تا حد امکان خوشایند سازند.

در این مقاله، ما سعی می کنیم تا شما را با هشت روش اصلی از انواع روش‌های کاهش درد زایمان را به شما یاد بدیم. هر چند که می‌توانید روش‌های تخصصی‌تر و تکنیکی‌تر را در دوره آموزشی آمادگی برای زایمان ریزدونه فرا بگیرید.

  • در فیلم زیر به شما ۸ وضعیتی را یاد خواهیم داد که می‌توانید به کمک آن‌ها، درد زایمان را به شدت کاهش داده و در مدت زمان کمتری زایمان کنید.

روش‌های کاهش درد زایمان

روش اول: تنفس صحیح در زایمان

یکی از بهترین ابزار‌هایی که می شود به کمک آن، با شرایط استرس زایی چون زایمان مقابله کرد و پیروز شد، تنفس صحیح است. روشی رایگان که در هر زمان و مکانی به راحتی می‌توانید انجامش دهید. تنفس باعث اکسیژن رسانی به عضلات شما شده و بدن شما را از انقباض درمی‌آورد. یادتان باشد که استرس سبب انقباض در ناحیه شکم، لگن و رحم شما شده و روند زایمان را کند می‌سازد. پس لازم است با تنفس صحیح، این عضلات را شل سازید و آرامش را به خودتان هدیه دهید.

هرچقدر آرام‌تر باشید، روند زایمان سرعت بیشتری می‌گیرد و شرایط ناخوشایندتان سریع‌تر تمام می‌شود. یک محیط آرام بیابید. می‌توانید اگر دوست داشتید، یک شمع سفید هم روشن کنید. به راحتی چهارزانو بنشینید و سعی کنید به شعله شمع چشم بدوزید و به راحتی با ۵ شماره نفس بگیرید(دم)، کمی نگهش دارید. سپس با ۵ شماره بازدم را انجام دهید. می‌توانید به هنگام درد، بازدم را با فوت خارج سازید. تصور کنید که با این کار، آرامشتان هر لحظه بیشتر و بیشتر می شود و عضلاتتان شل و شل‌تر می شود. حالا احساس بهتری دارید، درسته؟ حداقل این کار را ده بار انجام دهید تا آرامش کامل را حس کنید.

روش دوم: تصور کردن(تجسم)

یکی از بهترین روش‌های کاهش درد زایمان، تصور کردن است. انسان با قوه تخیل قدرتمندی پا به این دنیای خاکی گذاشته‌است. متاسفانه ۹۹ درصد انسان‌ها آنقدر در زندگی روزمره خود غرق شدند که یادشان رفته که چه ابزار قدرتمندی را برای غلبه بر مشکلاتشان در دست دارند. تجسم کردن آنچه که دوست دارید، شما را از مکان و زمان ناخوشایندی که در آن قرار دارید دور می‌کند. این دورشدگی از فضای ناخوشایند، به شما احساس لذت و آرامش می دهد.

می‌توانید لحظه در آغوش کشیدن ریزدونه‌تان را تصور کنید. لحظه‌ای که دارید بوش می‌کنید و میبوسیدش. زمانی که فرآیند زایمان به راحتی تمام شده و شما احساس خوشایندی دارید. (این لحظه را واقعا تصور کنید و سعی کنید که به هنگام تصور کردنش لبخند بزنید و حستان خوب باشد). این روش، یکی از قدرتمندترین روش های کاهش درد زایمان طبیعی است.

روش سوم: ورزش کردن

ورزش کردن در دوران بارداری، سبب می‌شود که بدن شما نرم شده و به خصوص ناحیه لگن شما به راحتی در هنگام زایمان باز شود. اگر مشکلاتی چون هماتوم، خونریزی، لکه بینی، جفت پایین و مواردی از این دست ندارید و پزشکتان به شما اجازه داده‌است، می‌توانید با کسب اجازه از پزشک، ورزش در دوران بارداری را آغاز کنید. بهتر است تا پایان سه ماهه اول بارداری صبر کرده و سپس ورزش‌های آرام را شروع کنید.

ورزش‌هایی که کم تماس باشند، مثل پیاده روی، یوگا، شنا بسیار مفیدند. همچنین حرکات ورزشی مثل اسکات، کگل و ورزش‌های با توپ که برای شل کردن لگن و شکم بسیار مفید هستند، توصیه می‌شود. می‌توانید برای یادگیری و انجام حرکات صحیح ورزشی در دوران بارداری، از دوره آموزشی آمادگی برای زایمان ریزدونه استفاده کنید. تمام ورزش های گفته شده در این دوره توسط متخصصین بیمارستان رویال انگلیس طراحی و آموزش داده شده‌است. یادتان باشد که قلب یک مادر باردار در دوران بارداری ۳۰ تا ۵۰ درصد بیشتر کار می‌کند. شما برای تنظیم سیستم قلب و عروق خود نیاز دارید تا ورزش مرتب و روزانه داشته باشید.

روش چهارم: نحوه صحیح ایستادن، نشستن، خوابیدن و بلند شدن از رختخواب

بسیاری از مادران در دوران بارداری، به اشتباه می ایستند. یعنی کمر را عقب برده و شکم را جلو می آورند. این اشتباهات، باعث می‌شود که یک مادر در دوران بارداری، مشکلاتی چون کمر درد را تجربه کند. همچنین به زانوهای خود فشار آورده و زانو درد بگیرد. پس لازم است که شکم را به داخل برده و صاف بایستید. بدن در راستای ستون فقرات و چانه به موازات زمین قرار بگیرد. برای یادگیری طرز صحیح نشستن، خوابیدن، ایستادن، راه رفتن و بلند شدن از رختخواب، می‌توانید از دوره آموزشی آمادگی برای زایمان ریزدونه کمک بگیرید.

روش پنجم: استفاده از آب برای کاهش درد زایمان

در زمان بارداری، استفاده از آب، چه به صورت دوش گرفتن، یا در وان (استفاده از جکوزی در بارداری ممنوع است) و شنا کردن باعث شل شدن عضلات و خروج از حالت انقباض می شود. یادتان باشد که باید مواردی را رعایت کنید از جمله اینکه:

  1. مدت زیادی در حمام نمانید.
  2. هوای داخلی حمام را پراز بخار و گرما نکنید.
  3. پس از دوش گرفتن، از آب و دیگر مایعات برای جبران آب از دست رفته خود استفاده کنید.
  4. حتما از شوینده‌هایی که حساسیت زا نیستند استفاده کنید.

روش ششم: استفاده از رژیم غذایی مناسب در بارداری

یادتان باشد که در دوران بارداری باید متناسب وزن اضافه نمایید. استفاده از شش گروه مواد خوراکی هرم غذایی در دوران بارداری توصیه می شود. البته به غیر از مواد غذایی چون هویج، کرفس، زعفران، عسل، کنجد، جگر و دیگر مواردی از این دست که ممنوع می‌باشد.خیالتان راحت باشد، پزشکتان شما را از آن مواد غذایی ممنوع باخبر می‌سازد. نوشیدن آب و مایعات فراوان در طول روز و همچنین استفاده از سبزیجات، از یبوست، که مشکلی رایج در دوران بارداری است جلوگیری می‌کند.

روش هفتم: مثبت فکر کنید

نمی‌توانیم به شما بگوییم که داشتن دیدی مثبت در دوران بارداری و به خصوص در هنگام زایمان، چقدر به شما کمک خواهد کرد. با دید مثبت می‌توانید خود را با شرایط وفق داده و عالی عمل کنید. تحقیقات نشان داده که وقتی انسانی مثبت نگر و شکرگزار است، ذهنش هزاران بار به مراتب بهتر از انسانی که غرغرو و ایراد گیر است عمل می‌کند. باهوش باشید، به خودتان خدمت کنید و سعی کنید روزانه حداقل ده مورد برای شکرگزاری در زندگیتان پیدا کنید.

تمام این موارد به شما احساس بهتری خواهند داد و شما را به آرامش و حس خوب می‌رسانند. ما تمام این موارد را برای داشتن زایمانی راحت و سریع نیاز داریم. پس از همین الان تا روز زایمان، هر روز ده مورد در زندگیتان را که برای داشتنش سپاس گزارید، پیدا کنید و سعی کنید مدام به آن موارد فکر کنید. روز زایمان ذهن شما به طور کامل ورزیده شده و برای داشتن زایمانی راحت و سریع کمکتان می کند. این یکی از راحت‌ترین روش از روش‌های کاهش درد زایمان است.

روش هشتم: آگاهی از روند زایمان و شرکت در کلاس های آمادگی برای زایمان

اینکه بدانید در هنگام زایمان، به طور دقیق چه اتفاقی برای شما و ریزدونه تودلی‌تان می‌افتد، به شما کمک خواهد کرد تا استرس و ترس شما را کاهش دهد. همانطور که می‌دانید ترس ناشی از ناشناخته‌ها است. اگر شما بدانید که در هنگام زایمان چه اتفاقی برایتان می‌افتد، دیگر نیازی ندارید که بترسید. به همین منظور شرکت در کلاس‌های آمادگی برای زایمان و در تعامل بودن با دیگر مامان‌هایی که چون خود شما باردار می‌باشند، بسیار کمک کننده است.

اشتراک گذاری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیشتر بخوانید:

ورزش کردن در دوران بارداری

یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید در هنگام بارداری انجام دهید، ورزش کردن است. بسیاری از مادران باردار دوست دارند که در دوران بارداری ورزش کنند، اما می‌ترسند که به جنین خود صدمه بزنند. اگر شما هم جزو این دسته از مادران هستید، حتما از دوره آموزشی آمادگی برای زایمان...

لایو با متخصصین: تعیین جنسیت ـ همراه با کارشناس مامایی

لایو همراه با خانم زینب سادات حسینی (کارشناس مامایی) بخش اول لایو تعیین جنسیت جنین چقدر میشه به رژیم تعیین جنسیت پیش از اقدام به بارداری اعتماد کرد؟ رژیم غذایی تعیین جنسیت را فقط خانم باید رعایت کند یا اینکه هر دو زوجین باید رعایت کنند؟ آیا رژیم غذایی گرمی...

کاهش درد زایمان طبیعی

روش های کاهش درد زایمان طبیعی

روش‌های متعددی به منظور کاهش درد زایمان طبیعی وجود دارد که ما در این اینجا سعی می‌کنیم به تعدادی از آن‌ها بپردازیم. در شروع بحث، باید به شما این حقیقت را بگوییم که زایمان طبیعی بدون درد امکان پذیر نیست. به این معنا که برای یک زایمان خوب، ما نیاز...

لایو با متخصصین: ۲۸ روز اول زندگی (دوره نوزادی) ـ همراه با متخصص آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت

لایو همراه با دکتر الهام حبیبی (دکترای تخصصی آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت) بخش اول لایو ۲۸ روز اول زندگی(دوره نوزادی) سوال خانمی که در هفته ۲۵ بارداری به سر می‌برند و به این علت که بارداری ناخواسته‌ای داشته‌اند، ناراحت هستند. برای خانم‌هایی که ناخواسته باردار شدند و به هر...

شروع بارداری

دوران بارداری چگونه آغاز می‌شود؟

دوران بارداری، از زمان لقاح تخمک با اسپرم آغاز می‌شود و با زایمان به پایان می‌رسد. این دوره، نه ماه به طول می‌انجامد. در طول دوران بارداری، خانم باردار بایستی تا جایی که می‌تواند، مراقب خود باشد. به طور کلی حفظ وضعیت سلامتی بدن مادر باردار، بسیار حائز اهمیت است....

سه ماهه سوم بارداری

ویژگی‌ها و تغییرات بدن در سه ماهه سوم بارداری

به سه ماهه سوم بارداری خوش آمدید. این سه ماهه سوم نیز، همچون سه ماهه دوم و سه ماهه اول، با تغییراتی همراه است. در ادامه این متن با ریزدونه همراه شوید تا از تغییرات بدن در سه ماهه سوم مطلع گردید. با شروع سه ماهه سوم بارداری، مراجعه به...

بعد از زایمان طبیعی

بعد از زایمان طبیعی چه اتفاقی در بدن شما می‌افتد؟

خب، شما از پس زایمان طبیعی براومدین و به سلامتی زایمان کردین. بهتون تبریک میگیم. حالا بعد از زایمان چه اتفاقاتی می‌افتد؟ بعد از زایمان طبیعی، شما دچار درد کف لگن و درد واژنی می‌شوید و این به سبب درگیری رحم و لگن شما به هنگام زایمان می‌باشد. حتی ذهن...

به بالای صفحه بردن