ریزدونه‌ای های عزیز؛ به زودی امکان خرید محصول از خارج از کشور با درگاه پرداخت بین المللی فراهم خواهد شد...

فواید زایمان طبیعی

نویسنده:

سارا فرخی

سارا فرخی

فواید شیردهی برای مادر و نوزاد
آنچه در این مطلب می‌خوانید:

دوره‌های آموزشی جدید:

قطعا تا به الان اطلاعات جسته و گریخته‌ای در مورد انواع زایمان شنیده‌اید و می‌دانید که زایمان طبیعی چیست و چگونه انجام می‌شود. زایمان طبیعی حالتی از زایمان است که مادر از طریق واژن (و کانال زایمان) خود فرزند دلبند خود را به دنیا می‌آورد. زایمان واژینال یا طبیعی، رایج‌ترین و ارجح‌ترین روش توصیه شده توسط پزشکان به خانواده‌ها است. علت تاکید پزشکان برای این نوع زایمان این است که معمولاً کم خطرتر نسبت به روش سزارین است. همچنین، بیشترین فواید را برای مادر و نوزاد دارد. در طول زایمان طبیعی، رحم مادر منقبض می‌شود تا دهانه رحم را نازک و باز کند و ریزدونه از طریق واژن (یا کانال زایمان) به بیرون رانده شود. تیم تخصصی ریزدونه در این مقاله برای شما از فواید شگفت انگیز زایمان طبیعی خواهد گفت؛ لطفا تا پایان ما را همراهی کنید.

رواج زایمان طبیعی بین مادران چقدر است؟

متاسفانه تبلیغات سوء و شایعات پراکنده شده در مورد عوارض و خطرات زایمان طبیعی باعث شده است که استقبال مادران و خانواده‌ها از این روش با کاهش چشمگیری روبه رو شود. از این‌رو نرخ زایمان واژینال در ایران بسیار کمتر شده است. با توجه به گزارشات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، بیش از ۲.۵ میلیون زایمان طبیعی در سال ۲۰۲۰ اتفاق افتاده است. سهم زایمان واژینال حدود ۸۰٪ از کل این تولدها در سراسر جهان بوده است.

این در حالیست که زایمان طبیعی منجر به کوتاه شدن دوره نقاهت برای مادر و احتمال موفقیت بیشتر در شیردهی می‌شود. این روش زایمان، سیستم بدن کوچولوی شما را تقویت کرده و به دنیا آمدن او را راحت‌تر می‌کند. هورمون‌هایی که طی زایمان طبیعی برای تقویت مادر و نوزاد ترشح می‌شوند، موجب افزایش پیوند عاطفی بین آن‌ها نیز می‌گردد. علاوه بر این‌ها، زایمان واژینال در مقایسه با زایمان سزارین از تقویت، سلامت و رشد ریزدونه در طولانی ‌مدت حمایت می‌کند.

مقایسه خطرات زایمان طبیعی با سزارین

همانطور که گفتیم شایعات زیادی در مورد عوارض زایمان طبیعی وجود دارد و برخی از افراد این خطرات را بیشتر از فواید این زایمان می‌دانند. در نهایت نتیجه می‌گیرند که سزارین را به عنوان راهکار خود انتخاب کنند. برای اینکه به شما مادران عزیز کمک کنیم تا بهترین تصمیم را برای خود بگیرید، در ادامه به مقایسه خطرات زایمان طبیعی با سزارین پرداخته‌ایم.

 1. زایمان طبیعی نیازی به برش سراسری در طول شکم ندارد. گاهی در برخی موارد ممکن است برشی کوچک در قسمت پرینه(حد فاصل دهانه واژن تا مقعد) ایجاد شود تا نوزاد راحت‌تر به دنیا بیاید. پزشک و مامای شما پس از زایمان، این برش را بخیه زده میزنند. در مقابل، برای به دنیا آمدن نوزاد از طریق سزارین لازم است که برش بزرگ و عمیق در زیر شکم (که خط سزارین نامیده می‌شود) ایجاد شود. این برش تا داخلی‌ترین لایه بافت رحم ادامه خواهد داشت.
 2. احتمال خونریزی در زایمان سزارین به علت نیاز به برش و جراحی بیشتر است اما در اکثر موارد زایمان طبیعی خونریزی چشمگیر نداریم.
 3. احتمال ابتلا مادر به عفونت در نواحی بخیه زده شده بعد از سزارین بسیار زیاد است، اما زایمان طبیعی این خطر را به شدت کاهش می‌دهد.
 4. دوره نقاهت بعد از زایمان طبیعی بسیار کوتاه مدت است. در برخی موارد، مادران پس از چند ساعت می‌توانند همراه با کوچولوی نو قدمشان به خانه بازگردند، اما پس از سزارین حداقل ۲ روز باید در بیمارستان بستری بمانند تا شرایط جسمانیشان بهبود یابد.

فواید زایمان طبیعی چیست؟

بسیاری از مادران دوست دارند بدانند که فواید زایمان طبیعی چیست؟ در ادامه می‌خوانید که فواید این زایمان برای مادر و نوزاد دلبندش چه خواهد بود.

الف) مزایای زایمان طبیعی برای مادر عبارتند از:

 1. احتمال شیردهی موفقیت آمیز با شیر مادر، بعد از زایمان طبیعی بیشتر است،
 2. دوره بهبودی و نقاهت فیزیکی و روانی آن کوتاه‌تر از سزارین است،
 3. فرصتی برای رشد شخصی از طریق برقراری احساسات عمیق و عاطفی بین مادر و نوزاد به دست می‌آید،
 4. ترکیبی از هورمون‌ها حین زایمان ترشح می‌شوند که دلبستگی مادر به نوزاد را تقویت کرده و موجب موفقیت اولیه در شیردهی می‌شود،
 5. زایمان واژینال باعث درد کمتری پس از زایمان می‌شود،
 6. زایمان طبیعی همچنین امکان شیردهی فوری را فراهم می‌کند، در حالی که بعد از سزارین به منظور مقابله با عوارض جانبی احتمالی، این امکان فراهم نیست. در واقع زایمان واژینال به مادر این امکان را می‌دهد که کاملا هوشیار باشد و بتواند فوراً پس از بیرون آمدن ریزدونه به او غذا دهد. این امکان ایجاد یک فرصت عالی برای پیوند مادر و کودک در اولین لحظات زندگی را فراهم می‌کند.

ب) اما فواید آن برای ریزدونه چیست؟ مزایای زایمان طبیعی برای نوزاد عبارت است از:

 1. یکی از مزایای اصلی زایمان طبیعی این است که نوزاد در مجرای زایمان مادرش در معرض آنچه به عنوان “باکتری های مفید” (یا فلورهای نرمال) شناخته می‌شود قرار می‌گیرد. همانطور که ریزدونه از طریق کانال زایمان حرکت می‌کند، مایع از بینی و دهان او عبور کرده و راه خود را به دستگاه گوارش باز می کند. این مایع حاوی باکتری‌های مفیدی است که به تقویت سیستم ایمنی بدن نوزاد کمک می‌کنند (این باکتری‌ها با باکتری‌های مضر که تلاش می‌کنند همزمان به سیستم گوارش او وارد شوند مبارزه می‌کنند)؛ این باکتری مفید همچنین در پوششدهی پوست کودک نقش دارند.
 2. تقویت سیستم بدن نوزاد برای مقابله با تغییرات از رحم به دنیا از جمله: تنظیم قند خون، تنفس، تنظیم دما، بهبود گردش خون به مغز نوزاد و …
 3. افزایش سلامت و رشد او در طولانی مدت در مقایسه با زایمان سزارین،
 4. نوزادانی که از طریق زایمان طبیعی متولد می‌شوند ممکن است کمتر در معرض ابتلا به بیماری‌هایی مانند آسم و آلرژی های غذایی قرار بگیرند. تحقیقات نشان داده است که نوزادانی که از طریق سزارین به دنیا می‌آیند، بیشتر به دلیل بیماری‌هایی مانند آسم و اختلالات سیستم ایمنی در بیمارستان بستری می‌شوند.
 5. در نهایت، نوزادانی که از طریق زایمان واژینال متولد می‌شوند کمتر از مشکلات تنفسی خاصی مانند TTN، تاکی پنه گذرا نوزادی (وضعیتی که در آن مایع در ریه‌های نوزاد به دام می افتد) رنج می‌برند. در زایمان واژینال با عبور فسقلی شما از کانال واژن، مایع اضافی از ریه‌هایش خارج می‌شود.

نتیجه گیری

خب تا اینجا سعی کردیم برایتان با زبانی ساده و قابل درک توضیح بدهیم که فواید زایمان طبیعی چیست؟ اگرچه ممکن است از نظر جسمی برای مادر سخت باشد اما انتخاب این مسیر، خطرات مربوط به انجام سزارین را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، زایمان طبیعی نوزاد می‌تواند به مادر حس موفقیت و قدرت را بدهد! دانستن اینکه آوردن نوزادش به دنیا با اراده و تلاش خودش بوده است می‌تواند برایش لذت بخش و خاطره انگیز شود. اگر با خواندن این مقاله تصمیم گرفتید که کوچولوی تو راهی خود را با روش زایمان طبیعی به دنیا بیاورید برایتان یه مژده داریم! تیم ریزدونه برای شما یک دوره آموزشی، به نام دوره آموزشی آمادگی برای زایمان آماده کرده‌است که شما را در این مسیر لذت بخش یاری خواهد کرد. شما عزیزان همراه می‌توانید هم اکنون این دوره را از سایت ریزدونه تهیه نمایید.

مترجم: سارا فرخی

منابع

منتظر نظرات ارزشمندتان در رابطه با موضوع فواید زایمان طبیعی هستیم. اگر فکر می‌کنید که نظر شما به دیگر عزیزان ریزدونه‌ای هم در رابطه با انتخاب نوع زایمانشان کمک خواهد کرد، ممنون میشویم که نظرات خود را در زیر همین مقاله، در همین صفحه، برای ما بنویسید. ما با عشق نظرات شما را می خوانیم.

اشتراک گذاری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید:

لایو با متخصصین: ناباروری و درمان(قسمت دوم) ـ همراه با جراح و متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص ناباروری و IVF

لایو همراه با دکتر لیلا نظری (جراح و متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص ناباروری و IVF) بخش اول لایو ناباروری و درمان(قسمت دوم) آیا استرس در باردار شدن تاثیر گذار است؟ آیا استرس می‌تواند روند بارداری را به تاخیر اندازد؟ خانمی که ۴۲ سال سن داردن، می‌توانند به...

لایو با متخصصین: زایمان طبیعی یا سزارین؟ ـ همراه با کارشناس مامایی

لایو همراه با خانم زینب سادات حسینی (کارشناس مامایی) بخش اول لایو طبیعی یا سزارین؟ به نظر شما، در شرایط ایده‌آل، زایمان طبیعی بهتر است یا سزارین؟ اگر مادری اعلام کند که نمی‌خواهد زایمان طبیعی را انجام دهد، اجازه دارد که سزارین کند؟ بهش این اجازه داده می‌شود؟ خیلی از...

مرسی بابت عشقت

مرسی بابت عشقت

این ریزدونه شماست که از داخل رحم با شما حرف می‌زنه، صداشو می‌شنوید؟ شاید شما متوجه نشوید ولی به هنگامی که جنین در شکم شما شکل می‌گیرد، هر روز در حال صحبت کردن با شما است. ریزدونه تودلی‌تان دوستتان دارد ولی نمی‌تواند این موضوع را با شما مطرح کند. شاید...

لایو با متخصصین: اقدام به بارداری ـ همراه با کارشناس مامایی

لایو همراه با خانم ثمینه شکیبایی (کارشناس مامایی) بخش اول لایو اقدام به بارداری یک زوج، پیش از اقدام به بارداری، باید چه کارهایی را انجام دهند؟ خانم‌هایی که در زمان بارداری دچار مشکلات دندان درد و پوسیدگی می‌شوند، آیا می‌توانند برای درمان به دندانپزشک مراجعه کنند؟ اجازه دارند؟ بهترین...

لایو با متخصصین: ناباروری و درمان(قسمت اول) ـ همراه با جراح و متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص ناباروری و IVF

لایو همراه با دکتر لیلا نظری (جراح و متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص ناباروری و IVF) بخش اول لایو ناباروری و درمان(قسمت اول) تا چه زمانی زوجین میتونند برای باردار شدن به صورت طبیعی اقدام کنند و از چه زمانی به بعد باید برای انجام آزمایشات ناباروری به...

تغذیه در دوران بارداری

اگر می‌خواهید در طول دوران بارداری خود، احساسات خوبی را تجربه کنید، لازم است که تغذیه مناسبی داشته باشید. همچنین باید مرتب ورزش کنید. یکی از کلیدی‌ترین مسائلی که در دوران بارداری وجود دارد، تغذیه مناسب است. بسیاری از مردم فکر می‌کنند که وقتی خانمی باردار می شود، باید دو...

کاهش درد زایمان طبیعی

روش های کاهش درد زایمان طبیعی

روش‌های متعددی به منظور کاهش درد زایمان طبیعی وجود دارد که ما در این اینجا سعی می‌کنیم به تعدادی از آن‌ها بپردازیم. در شروع بحث، باید به شما این حقیقت را بگوییم که زایمان طبیعی بدون درد امکان پذیر نیست. به این معنا که برای یک زایمان خوب، ما نیاز...

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن