معجزه‌ای به نام تولد
معجزه‌ای به نام تولد
معجزه‌ای به نام تولد

ویژگی‌ها و تغییرات بدن در سه ماهه سوم بارداری

سه ماهه سوم بارداری

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

به سه ماهه سوم بارداری خوش آمدید. این سه ماهه سوم نیز، همچون سه ماهه دوم و سه ماهه اول، با تغییراتی همراه است. در ادامه این متن با ریزدونه همراه شوید تا از تغییرات بدن در سه ماهه سوم مطلع گردید.

با شروع سه ماهه سوم بارداری، مراجعه به پزشک را جدی‌تر بگیرید. سعی کنید دست کم هفته‌ای یکبار به پزشک مراجعه کنید تا از صحت بدن خود و ریزدونه تودلی‌تان، اطمینان حاصل کنید.

سه ماهه سوم بارداری، از هفته بیست و هشتم آغاز می‌شود و تا هفته چهلم بارداری به طول می‌انجامد.

تغییرات بدن در سه ماهه سوم بارداری ملموس‌تر می‌شود

  1. باد کردن مچ پا، انگشتان و صورت مادر باردار می‌شود. اگر این تورم خیلی ناگهانی و شدید باشد، نشانه یک مشکل است که مادر در هنگام دیدن این علائم، باید هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه نماید.
  2. سفت و بزرگ شدن سینه‌ها و خروج ترشحاتی آبکی و شیری مانند به نام آغوز
  3. گرفتگی یا انقباضاتی که به طور کاذب نشانگر درد زایمان می‌باشد.
  4. چرخش جنین به سمت پایین شکم و لگن
  5. تنگ شدن نفس که باعث مشکلاتی در خواب، سوزش معده و سر مادر باردار می‌شود.

نزدیک شدن به زمان زایمان

برای آگاهی از تغییرات بدن در سه ماهه سوم، باید بدانید که شما از هفته ۳۶ بارداری، به زمان زایمان نزدیک می‌شوید.

در این زمان، بدن ریزدونه شما درشت‌تر می‌شود و بر همین اساس جای بیشتری می‌گیرد و فضای معده و مثانه شما را تنگ‌تر می‌کند. تکرر ادرار در سه ماهه سوم بارداری امری طبیعی است چرا که فضای مثانه شما کوچک‌تر شده و نیاز دارید زود به زود دستشویی بروید. در این دوران، حرکات جنین شما کم‌تر می‌شود و این اتفاق به خاطر کم بودن فضا لازم برای ریزدونه شماست. با وجود تمام این اتفاقات، مادر همچنان حرکات جنین را احساس می‌کند. دهانه رحم نازک‌تر و نرم‌تر شده تا برای خروج جنین از لگن آماده شود. دکتر شما با معاینه دهانه رحم می‌تواند زمان تقریبی زایمان‌تان را تشخیص بدهد. این نازکی دهانه رحم، به باز شدن کانال زایمان یا واژن به هنگام خروج جنین، به شما کمک می‌کند.

مشخصات جنین در مراحل پایانی بارداری

وقتی ریزدونه شما وارد مراحل آخر حاملگی، یعنی هفته ۳۷ به بعد می‌شود، دارای ویژگی‌هایی است که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

  1. تمامی اعضا و ارگان‌های بدن بچه مستقل و تکمیل شده‌اند.
  2. ریزدونه شما چرخیده و وارونه می‌شود تا سر او در دهانه لگن جای بگیرد.
  3. ممکن است ترشحاتی خونی مانند در این دوران داشته باشید.
  4. موهای او رشد کرده‌است.
  5. از زمان شروع سه ماهه سوم بارداری، وزن جنین از یک کیلوگرم شروع می‌شود و هر هفته افزایش می‌یابد. برای اطلاع بیشتر از ورزش‌های دوران بارداری مناسب در سه ماهه سوم و عملکرد ارگان‌ها جهت آمادگی برای زایمان طبیعی، می‌توانید دوره آموزشی آمادگی برای زایمان (۱) را تهیه بفرمایید. با آگاهی از آموزش های این دوره و انجام تمرینات مناسب، با آمادگی به استقبال زایمان بروید.

با ورود به هفته ۳۸ بارداری، باید فعالیت‌هایی نظیر پیاده روی را جدی بگیرید. یادتان باشد که با یک بدن خشک نمی‌توانید به استقبال زایمان بروید. هر چقدر ورزش کردن در دوران بارداری را جدی‌تر بگیرید، زایمان راحت‌تری را پشت سر خواهید گذاشت.

هفته چهلم بارداری

قبل از آن که شما به هفته چهلم بارداری نزدیک شوید، پزشک شما را از زمان تقریبی زایمان برای مراجعه به بیمارستان مطلع می‌سازد. با توجه به تغییرات بدن در سه ماهه سوم، زنانی که شرایط بارداری خطرناکی دارند، باید بنابر درخواست پزشک، زودتر به بیمارستان مراجعه کرده و منتظر موعد مشخص زایمان خود بمانند. این در حالی است که به زنانی که بارداری خوبی را طی کرده‌اند، گفته می‌شود حدود یک ساعت که از زمان طی شدن انقباضات طبیعی بدن آن‌ها گذشت، به بیمارستان مراجعه نمایند. یادتان باشد که هفته آخر، سرشار از انقباضات شدید است، پس با آمادگی این دوران را پشت سر بگذارید و به خودتان استرس راه ندهید.

صبور باشید…

اگر ریزدونه تودلی تان در هفته چهلم بارداری به دنیا نیامد، پزشک شما را تحت نظر دقیق خود قرار داده و ممکن است با دستورات و راهکارهایی مناسب، تا هفته ۴۲ به شما فرصت داده و یا شما را سزارین کند.

اگر می‌خواهید که به صورت طبیعی زایمان کنید، می‌توانید با پزشک خود در مورد روش تسکین درد زایمان صحبت کنید و در این رابطه مطالعه بفرمایید. در ادامه این متن، شما را از دیگر تغییرات بدن در سه ماهه سوم بارداری، آگاه می‌کنیم.

زمان زایمان طبیعی

بهتر است از نشانه‌هایی که شما را به زایمان نزدیک‌تر می‌سازد، آگاه شوید. یادتان باشد که انقباضات نشانه شروع درد زایمان است. شروع انقباضات متناوب و منظم یکی از مطمئن‌ترین راه‌های تشخیص زمان زایمان می‌باشد.

ترشحات را جدی بگیرید

یادتان باشد که ترشحات نشانه زایمان شماست. با نزدیک شدن به زمان زایمان، ترشحات شما با خارج شدن از رحمتان، به شکل صورتی و ژله‌ای چسبناک، آغاز می‌گردد. رنگ صورتی این ترشحات به دلیل آن است که اندکی به خون آغشته‌است. یادتان باشد که اگر خون زیادی را در این زمان دیدید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

پارگی کیسه آب

پس از پاره شدن کیسه آب، باید با پزشک خود تماس بگیرید. چرا که انقباضات رحم شما ممکن است در این زمان شروع نشود و درد زایمان حدود ۱۲ تا ۲۴ ساعت طول بکشد، ولی در هرحال شما به زمان زایمان خود نزدیک شده‌اید.

اشتراک گذاری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیشتر بخوانید:

سه ماهه دوم بارداری

ویژگی ها و تغییرات بدن در سه ماهه دوم بارداری

به سه ماهه دوم بارداری خوش آمدید. سه ماهه دوم، از هفته چهاردهم آغاز شده و تا هفته بیست و هفتم به طول می‌انجامد. شروع سه ماهه دوم بارداری سه ماهه دوم بارداری، برای بسیاری از خانم‌ها، بهترین دوران در کل بارداری محسوب می‌گردد، چرا که با ورود به این...

بعد از زایمان طبیعی

بعد از زایمان طبیعی چه اتفاقی در بدن شما می‌افتد؟

خب، شما از پس زایمان طبیعی براومدین و به سلامتی زایمان کردین. بهتون تبریک میگیم. حالا بعد از زایمان چه اتفاقاتی می‌افتد؟ بعد از زایمان طبیعی، شما دچار درد کف لگن و درد واژنی می‌شوید و این به سبب درگیری رحم و لگن شما به هنگام زایمان می‌باشد. حتی ذهن...

راضیه دنیایی هریس

لایو با متخصصین: چکاپ‌ها و علائم خطر در دوران بارداری ـ همراه با کارشناس و عامل زایمان

لایو همراه با خانم راضیه دنیایی هریس (ماما و عامل زایمان، مدرس دانشگاه) بخش اول لایو چکاپ‌ها و علائم خطر در دوران بارداری چکاپ‌ها و آزمایشات لازم در دوران بارداری کدامند؟ هر کدام از این آزمایشات باید در چه زمانی انجام شوند؟ در غربالگری‌هایی که در دوران بارداری انجام می‌شود،...

شکل ظاهری دستگاه پمپ درد

پمپ درد

پمپ درد چیست و چه کاربردی دارد؟ این روزها و به سبب سرعت زیاد پیشرفت علم و تکنولوژی، بسیاری از کارها برای انسان‌ها سهل، آسان و حتی بی درد شده‌است. یکی از تاثیرات بسیار مهم پیشرفت دانش بشری، در زمینه زایمان طبیعی و سزارین بوده‌است. دانشمندان، به منظور کاهش دادن...

لایو با متخصصین: گفتار درمانی نوزاد، شیرخوار و کودک ـ همراه با گفتار درمانگر

لایو همراه با خانم سیما مقام پور (گفتار درمانگر) بخش اول لایو گفتاردرمانی گفتاردرمانی چست و به چه کسی گفتاردرمانگر می‌گویند؟ گفتاردرمانگر از چه سنی مداخله را شروع می‌کند؟ کدام بچه‌ها به گفتاردرمانی نیاز دارند؟ آیا نوزادان نارس، نوزادانی که شکاف کام دارند، نیاز به گفتاردرمانی دارند؟ اولین کلمات معنادار...

بارداری هفته به هفته

در هفته به هفته بارداری چه اتفاقاتی می افتد؟

تبریک! شما باردارید و دیگه تنها نیستید، بلکه الان یک معجزه در داخل رحم خود دارید. اینکه چه اتفاقی می افتد تا شما باردار شوید را به طور کامل و مفصل در مقاله بارداری توضیح داده‌ایم. در ادامه این مقاله با ریزدونه همراه باشید تا از شرایط هفته به هفته...

لایو با متخصصین: شیردهی به نوزاد _ همراه با متخصص اطفال و فوق تخصص نوزادان

لایو همراه با دکتر سونا اسلام پور (متخصص اطفال و فوق تخصص نوزادان) بخش اول لایو شیردهی به نوزاد تعریف شما (به عنوان یک متخصص نوزاد) از شیردهی موفق چی هست؟ مادران از کجا می‌توانند متوجه شوند که شیرشان برای نوزادشان کافی است؟ غذاها و خوراکی‌های مفید برای شیردهی شامل...

به بالای صفحه بردن