معجزه‌ای به نام تولد
معجزه‌ای به نام تولد
معجزه‌ای به نام تولد

زایمان طبیعی در دو دقیقه

نویسنده:

زهرا نوایی

زهرا نوایی

زایمان طبیعی

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

 روند زایمان طبیعی را به طور کامل در فیلم زایمان طبیعی در دو دقیقه مشاهده کنید. در این فیلم، تمامی مراحل زایمان شرح داده شده که شما عزیزان می‌توانید با دیدن آن به تک به تک مراحل زایمان تسلط پیدا کرده و آمادگی خود را به دست آورید.

زایمان طبیعی، همان طور که از اسم آن مشخص است، براساس طبیعت بدن انجام می‌شود و یکی از بهترین روش‌های زایمان است که به نسبت زایمان سزارین خون کمتری از بدن مادر خارج می‌شود.

لازم است بدانید زایمان طبیعی با زایمان فیزیولوژیک فرق دارد. زایمان فیزیولوژیک یک نوع زایمان طبیعی می‌باشد که پزشک در روند آن هیچ گونه دخالتی ندارد. نام دیگر زایمان طبیعی، زایمان واژینال است. برای تهیه دوره آموزشی آمادگی برای زایمان (۱) اینجا کلیک کنید.

سه مرحله اصلی زایمان طبیعی

 در زایمان طبیعی، طی سه مرحله، ریزدونه شما به دنیا می‌آید. مرحله اول که خود شامل دو مرحله فعال و انتقال دادن است. در مرحله اول که فعال نام دارد، رحم شروع به باز شدن می‌کند و مرحله انتقال دادن که رحم به سرعت باز می‌شود و جنین آماده خروج می‌گردد.

در مرحله دوم که مرحله زور زدن است، شما بایستی تا جایی که می‌توانید به زور زدن ادامه دهید و لگن خود را باز نگه دارید. یادتان باشد که شما دو نیرو فعال برای به دنیا آوردن جنین خواهید داشت. یک نیرو که نیرو جاذبه زمین است و دیگری نیروی مفاصل لگن می‌باشد که هر دو به انقباض شما کمک کرده و روند زایمان را بهبود و سرعت می‌بخشد.

مرحله سوم که شامل خروج جنین، بند ناف و جفت از داخل رحم می‌شود.

در مرحله اول زایمان طبیعی چه اتفاقاتی می‌افتد؟

برای خروج جنین از دهانه رحم، به ده سانتی متر فضا نیاز است تا ریزدونه شما به راحتی از رحم خارج گردد. رحم شما یک ماهیچه‌ای است که به اندازه یک گلابی می‌باشد و در داخل لگن به زیبایی قرار گرفته‌است. ریزدونه شما در داخل رحم می‌باشد و با هر بار رشد کردن در دوران بارداری، این ماهیچه رحم را بزرگ و بزرگ‌تر می‌کند. برای خروج جنین بایستی استخوان لگن شما به همراه دهانه رحم باز گردد تا بتواند به سرعت جنین را خارج سازد.

مرحله باز شدن رحم از صفر تا سه سانتی متر را فاز اول(به اصطلاح فاز پنهان) می‌گویند. از سه تا هفت سانتی متر را مرحله فعال و از هفت تا ده سانتی متر، مرحله گذار نام دارد. در این مراحل بایستی تا آن جایی که می‌توانید نفس عمیق بکشید و به زور زدن ادامه دهید تا به دهانه رحم این اجازه را بدهید که به طور کامل باز شود. اگر در هر کدام از این مراحل می‌توانید کاری را متفاوت انجام دهید، حتما به ماما یا پزشک خود اطلاع دهید.

اگر می‌خواهید درباره زایمان طبیعی اطلاعات بیشتری کسب کرده و با روند انجام این زایمان آشنا شوید، می‌توانید با تهیه دوره آموزشی آمادگی برای زایمان (۱) از استرس و نگرانی‌های خود در این دوران کاسته و با آمادگی کامل خود را برای زایمانی راحت و سریع آماده‌ کنید. با بهره گیری از اطلاعات گفته شده توسط متخصصان بیمارستان رویال چسترفیلد انگلستان، می‌توانید با بایدها و نبایدهای این دوران آشنا شوید و با انجام تکنیک‌های گفته شده در این فیلم، لگن خود را برای زایمان طبیعی آماده کنید تا بتوانید به راحتی زایمان خود را انجام دهید.

محیطی آرامبخش

ساخت محیطی آرامبخش در هنگام زایمان می‌تواند در راحت انجام شدن روند زایمان شما بسیار موثر باشد. از عواملی که می‌تواند در ساختن محیطی آرامبخش به شما کمک کند می‌توان به، داشتن همراه که می‌تواند همسر، مادر، دوست و یا هر کدام از دیگر عزیزانتان باشد، همراه داشتن وسیله‌ای خاطره انگیز که به شما حس آرامش القا کند،  همراه داشتن کیفی شامل انواع خوردنی و نوشیدنی به خصوص شیرینی جات و دیگر امکاناتی از این قبیل می‌تواند در ساخت محیطی آرامبخش و امن به شما کمک کند.

سعی کنید خود را شاد نگه دارید

تمام تلاش خود را انجام دهید که خود را شاد نگه دارید و آرامش خود را حفظ کنید. به این فکر کنید که روزانه میلیون‌ها مادر در کل دنیا هستند که این روند را به سلامتی پشت سر می‌گذارند، پس شما هم می‌توانید این کار را به راحتی انجام دهید. خیاتان راحت باشد، ماما به همراه تیم خود به شما کمک خواهند کرد که به راحتی زایمان‌ خود را انجام دهید. به این فکر کنید که هر انقباض، شما را به در آغوش گرفتن ریزدونه‌ تان نزدیک‌تر می‌سازد.

کارهایی که همراهتان می‌تواند برای شما انجام بدهد

هنگامی که انقباضات زایمان شروع شدند، نقش همراه بسیار پررنگ‌تر از قبل می‌شود. یادتان باشد که به زائو آرامش بدهید و سعی کنید با گذاشتن موسیقی آرامش بخش، بو کردن گل، تمرین کردن تکنیک‌های صحیح تنفسی، او را آرام کرده و از شدت درد او بکاهید. با او صحبت کنید و سعی کنید از کلماتی الهام بخش استفاده کنید، کمر او را به آرامی ماساژ دهید. زائو سعی می‌کند که با هر بار انقباض خم شده و دست‌های خود را مشت کرده و تنفس سریع انجام دهد، هر کدام از این‌ها به شدت درد او می‌افزاید پس سعی کنید موقعیت او را عوض کنید.

فواید زایمان طبیعی

خونریزی زایمان طبیعی به نسبت زایمان سزارین بسیار کمتر است. ممکن است شما در طول زایمان طبیعی فشار و درد بیشتری را به نسبت سزارین تجربه کنید ولی بدانید که بعد از زایمان شما به نسبت افرادی که سزارین می‌کنند، درد و سوزش خیلی کمتری را خواهید داشت و در بعضی از خانم‌ها به کلی این درد نیز بعد زایمان از بین می‌رود. بعد از زایمان طبیعی احساس قدرت خواهید کرد. اگر حال‌تان بد نمی‌شود، از یک آینه برای دیدن مراحل زایمان خود استفاده کنید. این می‌تواند بسیار امید بخش باشد.

اشتراک گذاری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید:

نقش پدر در دوران بارداری

نقش پدر در دوران بارداری چیست؟

به عنوان یک پدر همراه، باید بدانید که دوران بارداری، با یکسری تغییرات هورمونی در بدن خانم‌تان همراه است و همین امر سبب می‌گردد تا خلق و خوی همسرتان نیز اندکی دچار تغییر شود. اگر با تغییرات بدن همسرتان در هر یک از سه ماهه بارداری آشنا شوید، آنگاه به...

لایو با متخصصین: زردی نوزاد _ همراه با متخصص اطفال و فوق تخصص نوزادان

لایو همراه با دکتر سونا اسلام پور (متخصص اطفال و فوق تخصص نوزادان) بخش اول لایو زردی نوزاد علت زردی نوزاد چی هست و چرا زرد می‌شود؟ چه نوزادانی احتمال زردی گرفتنشون بیشتر هست؟ زردی طول کشیده به چه معناست؟ چه موقع زردی نوزاد خطرناک می‌شود؟ آیا زردی می‌تواند منجربه...

لایو با متخصصین: ۲۸ روز اول زندگی (دوره نوزادی) ـ همراه با متخصص آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت

لایو همراه با دکتر الهام حبیبی (دکترای تخصصی آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت) بخش اول لایو ۲۸ روز اول زندگی(دوره نوزادی) سوال خانمی که در هفته ۲۵ بارداری به سر می‌برند و به این علت که بارداری ناخواسته‌ای داشته‌اند، ناراحت هستند. برای خانم‌هایی که ناخواسته باردار شدند و به هر...

لایو زایمان سزارین

لایو با متخصصین: تنبلی تخمدان یا سندرم تخمدان پلی کیستیک ـ همراه با متخصص زنان، زایمان و ناباروری

لایو همراه با دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی (متخصص زنان، زایمان و ناباروری) بخش اول لایو سندرم تخمدان پلی کیستیک تنبلی تخمدان یا سندرم تخمدان پلی کیستیک چی هست و با چه علائمی میشود متوجه شد که یک خانم به تنبلی تخمدان دچار شده؟ چرا با وجود اینکه در PCO(تنبلی تخمدان)...

لایو زایمان سزارین

لایو با متخصصین: پیشگیری از ابتلا به تنبلی تخمدان در جنین دختر ـ همراه با متخصص زنان، زایمان و ناباروری

لایو همراه با دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی (متخصص زنان، زایمان و ناباروری) بخش اول لایو پیشگیری از ابتلا به تنبلی تخمدان در جنین دختر آیا تنبلی تخمدان جنین دختر به تغذیه مادر در دوران بارداری مربوط می‌شود یا یک بحث کاملا ژنتیکی است؟ علت پایین آمدن سن یائسگی در خانم‌ها...

لایو با متخصصین: علت گریه‌های نوزاد ـ کولیک ـ رفلاکس ـ همراه با متخصص کودکان

لایو همراه با دکتر میترا صحراگرد (متخصص کودکان) بخش اول لایو علت گریه‌های شیرخوار با محوریت کولیک و رفلاکس علت گریه‌های شیرخوار چی هست؟ چطور می‌توانیم نیاز نوزاد را از نوع گریه‌هایش تشخیص بدهیم؟ کولیک شیرخوار به چه معناست؟ از چه سنی آغاز می شود و تا چه سنی ادامه...

افسردگی بعد از زایمان

افسردگی پس از زایمان

از هر صد خانمی که مادرمی‌شوند، به طور میانگین، یک نفر بعد از زایمان، افسردگی را تجربه می کند. جالب است بدانید که نشانه‌های این نوع از افسردگی، مشابه افسردگی در زمان‌های دیگر می باشد. از علائم افسردگی بعد از زایمان می‌شود به، عصبانیت، زودرنجی، کم خوابی، خستگی مفرط، بی...

به بالای صفحه بردن