معجزه‌ای به نام تولد
معجزه‌ای به نام تولد
معجزه‌ای به نام تولد

زایمان سزارین در دو دقیقه

زایمان سزارین

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

زایمان سزارین، یک نوع جراحی محسوب می شود. جالب است بدانید که نام دیگر این نوع از زایمان، رستم زایی یا رستمینه می‌باشد و فقط در مواردی برای خانم باردار تجویز می‌شود که امکان زایمان طبیعی وجود نداشته باشد. سزارین از طریق برشی بر روی شکم و رحم انجام می‌گیرد.

درست است که خیلی از مادران باردار ترجیح می‌دهند که به جای زایمان طبیعی از سزارین سود ببرند اما بایستی بدانید که این نوع از زایمان برای مادر مشکلاتی نیز پدید می‌آورد. در ادامه با ریزدونه همراه شوید تا از شرایط زایمان سزارین مطلع گردید.

چه زمانی سزارین انجام می‌شود؟

لازم است که بدانید در شرایطی که روند بارداری شما به طور طبیعی و بدون مشکلات پیش برود، زایمان شما به احتمال زیاد به صورت طبیعی انجام می‌گیرد، اما ممکن است در مواردی روند زایمان با مشکلاتی مواجه شود که در این صورت زایمان به صورت سزارین برای شما صورت می‌پذیرد. اگر سلامتی مادر یا جنین به خطر بیفتد، از زایمان سزارین برای حفظ جان مادر و جنین استفاده می‌کنند.

روند انجام زایمان سزارین

 1. از شب قبل از زایمان سزارین، به مدت هشت ساعت، شما نباید چیزی بخورید یا بنوشید.
 2. یادتان باشد که از شب قبل کارهای خود و ریزدونه‌تان را به طور کامل انجام بدهید و اگر مقدور بود، دوش بگیرید.
 3. روز زایمان در اتاق عمل، به شما سرم وصل می‌کنند تا بتوانید از طریق آن به راحتی تغذیه شوید و مایعات و در صورت لزوم دارو بگیرید. پس از این کار، به شما یک سوند وصل می‌شود تا در طول عمل به راحتی بتوانید مثانه خود را تخلیه کنید.
 4. اکنون زمان آن است که داروی بی حسی دریافت کنید. دکتر بیهوشی یک آمپول در نخاع شما تزریق می‌کند تا خیلی سریع ناحیه شکم شما را بی حس گرداند. به این داروی بی حسی، اپیدورال گفته می‌شود. به هنگام سزارین موضعی، شما می‌توانید بلافاصله پس از به دنیا آمدن جنین، او را در آغوش بگیرید. در موارد اورژانسی، هنگامی که پزشک تصمیم می‌گیرد در زمان کوتاهی جنین را خارج گرداند، از بیهوشی عمومی استفاده می‌کند.
 5. هنگامی که تمامی مقدمات زایمان فراهم گشت، پزشک یک برش افقی در زیر شکم شما ایجاد می‌کند که گاهی ممکن است این برش به صورت عمودی نیز باشد که از ناف به سمت بالای ناحیه تناسلی شما ایجاد می‌گردد. پس از آن که جنین از شکم خارج شد، بند ناف و به دنبال آن جفت را خارج می‌کنند و سپس محل برش را بخیه می زنند. یکی از مشکلات بعد از زایمان سزارین، احتمال به وجود آمدن عفونت در  قسمت بخیه می‌باشد.
 6. برای آن‌که مواد موجود در دستگاه گوارشی شما در هنگام عمل، از مری به مجاری تنفسی شما راه نیابد، به شما می‌گویند که از هشت ساعت قبل ناشتا باشید.

چه تعداد از مردم گرایش به انجام عمل سزارین دارند؟

آمارها اعلام می‌کنند که تعداد بسیار زیادی از خانم‌ها تمایل دارند که به شیوه سزارین جنین خود را به دنیا آورند. جالب است بدانید که ایران دومین کشور از نظر انجام زایمان سزارین در دنیا می‌باشد. این نوع از زایمان به علت آن که درد بسیار کمتری از زایمان طبیعی دارد بین خانم‌ها بسیار مرسوم و پر طرفدار است.

عواملی که سبب می‌شود در حین زایمان طبیعی، پزشک تصمیم بگیرد زایمان شما را سزارین انجام دهد

 • هنگامی که تعداد ضربان قلب جنین کم شده‌باشد و جنین در وضعیت بحرانی قرار بگیرد.
 • روند انجام زایمان کند شده‌ و یا به طور کل متوقف شود.
 • وزن و اندازه جنین بسیار بزرگ باشد و از دهانه رحم به راحتی عبور نکند
 • و سایر مواردی از این دست، پزشک تصمیم می‌گیرد تا خیلی سریع مادر را سزارین کند.

مواردی که سبب می‌شود، پزشک از قبل، زایمان سزارین را برای مادر تجویز کند

 • به هنگامی که زمان چرخیدن جنین شما گذشته باشد و جنین هنوز نچرخیده باشد.
 • مادر بیماری داشته باشد، به عنوان مثال بیماری قلبی و تحمل کردن دردهای طبیعی برای او خطر ساز گردد.
 • در صورت وجود بارداری چند قلویی که احتمال زایمان را با خطراتی مواجه کند.
 • اگر زایمان قبلی سزارین بوده و امکان زایمان طبیعی وجود نداشته باشد و سایر مواردی از این دست، پزشک برای شما زایمان سزارین را تجویز می‌کند و تاریخ دقیق آن را برای شما قرار می‌دهد.
 • لازم است بدانید در مواردی که زایمان قبلی شما سزارین باشد، می‌توانید زایمان بعدی را به صورت طبیعی انجام دهید. برای اطلاع از نحوه زایمان طبیعی پس از سزارین، با پزشک خود در ارتباط باشد.

این زایمان که در بین خانم‌های باردار بسیار شایع و معمول است، دارای خطراتی نیز می‌باشد

 • که از جمله این خطرات می‌شود به خونریزی شدید اشاره کرد، زایمان سزارین نزدیک به دو برابر بیشتر از زایمان طبیعی با خونریزی همراه است.
 • بالا رفتن خطر تشکیل جفت سر راهی یا جفت چسبیده در بارداری‌های بعدی
 • به دلیل زایمان زودتر از موعد، ممکن است که ریزدونه شما دچار مشکل تنفسی گردد
 • عوارض بیهوشی بعد از عمل شامل سردرد، سرگیجه و حالت تهوع برای مادر
 • به دلیل آن که بین یک تا سه هفته جنین زودتر از رحم خارج می‌شود، ممکن است تبعاتی برای ریزدونه شما داشته‌باشد که از جمله آن می‌توان به چاقی، دیابت، آسم و دیگر مشکلاتی از این قبیل اشاره کرد.
اشتراک گذاری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیشتر بخوانید:

لایو با متخصصین: دوران بارداری ـ همراه با کارشناس مامایی

لایو همراه با خانم ثمینه شکیبایی (کارشناس مامایی) بخش اول لایو دوران بارداری پیش از اقدام کردن برای بارداری، باید چه اقداماتی انجام گیرد؟ آیا پیش از اقدام به بارداری، لازم است که زوجین زیر نظر متخصص باشند؟ امکان حاملگی با کیست تخمدان وجود دارد؟ مشاهده چه مدل ترشحاتی در...

لایو با متخصصین: تغذیه در بارداری ـ همراه با کارشناس مامایی

لایو همراه با خانم فرزانه آقایانی (کارشناس مامایی) بخش اول لایو تغذیه در بارداری تغذیه در دوران بارداری، نقش بسیار مهمی بر سلامت جسم، فکر و عاطفه جنین می‌گذارد. در این دوران حساس، رعایت اصول تغذیه‌ای درست، نه تنها بر سلامت مادر بلکه بر سلامت ریزدونه تودلی مادر نیز نقش...

آزمایش های قبل از بارداری

شما قصد بارداری دارید؟ می‌خواهید دوران بارداری سالمی را پشت سر بگذارید؟ پس لازم است که یکسری آزمایش‌های قبل از بارداری انجام دهید. ابتدا باید به یک متخصص مراجعه کنید. متخصص برای شما این آزمایش‌ها را می‌نویسد تا بتواند از سلامتی بدن شما اطمینان حاصل کند. سپس شروع به برنامه...

لایو با متخصصین: ناباروری و درمان(قسمت دوم) ـ همراه با جراح و متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص ناباروری و IVF

لایو همراه با دکتر لیلا نظری (جراح و متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص ناباروری و IVF) بخش اول لایو ناباروری و درمان(قسمت دوم) آیا استرس در باردار شدن تاثیر گذار است؟ آیا استرس می‌تواند روند بارداری را به تاخیر اندازد؟ خانمی که ۴۲ سال سن داردن، می‌توانند به...

زایمان طبیعی بهتر است یا سزارین

زایمان طبیعی بهتر است یا سزارین؟

هدف اصلی برای زایمان یک چیز است: بیرون آوردن ریزدونه از شکم مادر! حال اینکه چگونه این کار انجام می‌شود، گاهی اوقات یک انتخاب شخصی است و گاهی یک ضرورت پزشکی. اگر باردار هستید و قصد دارید بدانید که زایمان طبیعی بهتر است یا زایمان سزارین باید با برخی از...

لایو با متخصصین: سندرم مرگ ناگهانی نوزاد، تب نوزاد و شیرخوار _ همراه با متخصص اطفال و فوق تخصص نوزادان

لایو همراه با دکتر سونا اسلام پور (متخصص اطفال و فوق تخصص نوزادان) بخش اول لایو آموزشی سندرم مرگ ناگهانی نوزاد، تب نوزاد و شیرخوار سندرم مرگ ناگهانی نوزاد به چه معنی است؟ چرا این اتفاق برای نوزادان می‌افتد؟ مادر و پدر چه رعایت‌هایی می‌توانند برای جلوگیری از سندرم مرگ...

ناباروری

ناباوری به چه دلایلی رخ می‌دهد؟!

بسیاری از زوج‌های جوان، به سبب وجود برخی از مشکلات، تا سال‌ها از نعمت وجود ریزدونه در خانه‌شان محروم می‌مانند. گاهی اوقات این مشکلات به خانم باز می‌گردد و گاهی وقت‌ها به آقا مربوط می‌شود. یادتان باشد که بارداری یک معجزه است. این فیلم تقدیم می‌شود به تمام مادران و...

به بالای صفحه بردن