معجزه‌ای به نام تولد
معجزه‌ای به نام تولد
معجزه‌ای به نام تولد

در هفته به هفته بارداری چه اتفاقاتی می افتد؟

بارداری هفته به هفته

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

تبریک! شما باردارید و دیگه تنها نیستید، بلکه الان یک معجزه در داخل رحم خود دارید.

اینکه چه اتفاقی می افتد تا شما باردار شوید را به طور کامل و مفصل در مقاله بارداری توضیح داده‌ایم. در ادامه این مقاله با ریزدونه همراه باشید تا از شرایط هفته به هفته بارداری مطلع گردید.

سه ماهه اول بارداری

سه ماهه اول بارداری از هفته اول تا هفته سیزدهم است. همانطور که در فیلم دیدید، جنین شما پس از عبور از لوله‌های رحمی، در رحم شما جای گرفته‌است. هورمون HCG در خون شما افزایش یافته و همین عامل سبب می‌شود تا متخصصان بفهمند که شما باردارید. الان زمان آن است که اطلاعات خود را در مورد روند بارداری افزایش بدهید. پس خواندن این مقاله می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

به طور کلی در اوایل دوران بارداری، حالت تهوع صبگاهی امری طبیعی است. هورمون‌های زنانگی شما که استروژن و پروژسترون می‌باشند، افزایش یافته‌اند و همین عامل سبب می‌گردد تا سینه‌های شما دچار حساسیت شوند. در بعضی از خانم‌ها شروع ویار از اولین روزهای بارداری آغاز می‌گردد. ویار داشتن به بو، حتی بوهایی که قبل‌ترها برایتان بسیار خاطره‌انگیز و امید بخش بود، امری طبیعی است. ممکن است دچار بدغذایی شوید و هنگام بو کردن و دیدن غذا، حالت تهوع به شما دست بدهد. نگران نباشید حتما از ماما یا دکتر خود در این باره مشورت بگیرید. بعضی از خانم‌ها هستند که حتی نسبت به همسر خود ویار پیدا می‌کنند. این امری طبیعی است. برای خواندن مقاله سه ماهه اول بارداری، اینجا کلیک کنید.

مصرف مکمل‌ها و ویتامین‌ها در هفته به هفته بارداری

همانطور که گفتیم امکان دارد شما نسبت به بعضی از غذاها در دوران بارداری ویار پیدا کنید و نتوانید غذا بخورید. یکسری از غذاها در دوران بارداری ممنوع می‌باشند که لازم است حتما در این باره از دکتر خود مشورت بگیرید. سعی کنید تا جایی که می‌توانید در مورد رژیم غذایی، با دکتر خود در ارتباط باشید. در هفته به هفته بارداری بسیار مهم است که بدانید، از مصرف گیاهان دارویی بدون مشورت با پزشک، بپرهیزید. خیلی از داروهای گیاهی در این دوران موجب سقط جنین می‌شوند. مصرف یکسری مکمل‌ها و ویتامین‌ها در این دوران به شما توصیه می‌شود.

تغییرات بدن در هفته به هفته بارداری

شما دارید برای به دنیا آوردن ریزدونه‌تان آمده می‌شوید. ممکن است حس کنید که نوک سینه‌هاتان بزرگ‌تر و تیره‌تر شده‌است، نگران آن نباشید. سینه‌های شما دارند برای شیردهی آماده می‌شوند. افزایش هورمون استروژن موجب شفافیت پوست شما می‌گردد.

شروع سه ماهه دوم بارداری

سه ماهه دوم بارداری از هفته چهاردهم شروع و تا هفته بیست و هفتم ادامه می‌یابد. با شروع سه ماه دوم بارداری، دیگه می‌توانید لباس‌هایتان را عوض کرده و لباس‌های جذاب بارداری بپوشید.

تمایلات غذایی عجیب در این زمان آغاز می‌شود. اگر خواستید ماهی را با خامه یا پنیر بخورید تعجب نکنید، این‌ها تا حدود بسیار زیادی طبیعی است. در ماه‌های چهارم و پنجم بارداری، برای نخستین بار، جنین خود را احساس خواهید کرد. جنین شما به حدی رشد کرده‌است که بتواند لگد بزند و ابراز وجود کند. این زمان‌ها، زمان‌های بسیار حساس و خوبی است.

سعی کنید حتما با جنین خود صحبت کرده و به او اطمینان خاطر بدهید که عاشق او هستید و از بودنش خوشحالید. جنین، حس شما را کامل می‌فهمد. ریزدونه شما مرتب در حال رشد کردن و بزرگ شدن است، پس طبیعی است که شکمتان درد بگیرد چرا که رباط‌های شکمی شما در حال کشیده شدن و باز شدن می باشند تا فضای کافی را برای رشد جنین ایجاد کنند. برای کاهش درد حتما از شکم بند کمک بگیرید. با هر بار باز شدن رحم، فضای قرار گیری مثانه کوچک‌تر می‌شود، پس زود به زود دستشویی بروید تا اذیت نشوید. همچنین بزرگ شدن رحم در هفته به هفته بارداری سبب می گردد تا معده جای کمتری داشته باشد، پس بازگشت اسید معده یک امر طبیعی است.

سه ماهه سوم بارداری

سه ماهه سوم بارداری از هفته بیست و هشتم شروع و تا هفته چهلم ادامه می‌یابد. خب مسافر شما کم کم از راه می‌رسد. پس خانه را برای ورود عضو جدید مهیا سازید. وقت آن رسیده‌است که اتاق ریزدونه‌تان را بچینید و خریدهای خود را انجام دهید. با بزرگ شدن شکمتان، به کمر شما فشار وارد می‌شود و ممکن است رگ سیاتیک‌تان بگیرد. می‌توانید از بالش‌های بارداری استفاده کنید تا درد را به خصوص موقع خوابیدن کاهش بدهد. شکمتان تحت فشار است و مدام کشیده می‌شود. می‌توانید از لوسیون استفاده کنید. یادتان باشد که آب زیاد بنوشید.

ماه آخر بارداری

با وارد شدن به ماه نهم بارداری، فشار در قسمت پایین شکمتان افزایش می‌یابد که این نشان دهنده آن است که بایستی برای زایمان خود را آماده کنید. پس جمع کردن کیف زایمانتان را در اولویت قرار بدهید. به خصوص هنگامی که زایمان شما طبیعی باشد، هر لحظه بایستی آمادگی زایمان را داشته باشید، به دلیل آن که ممکن است ریزدونه شما فشار بیاورد تا خارج گردد پس تمام وسایل خود را جمع کنید. خب شما به سلامتی هفته به هفته بارداری‌تان را پشت سر گذاشتید. امیدواریم بهترین روزها را با ریزدونه عزیزدلتون سپری کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیشتر بخوانید:

سه ماهه اول بارداری

تغییرات بدن مادر و جنین در سه ماهه اول بارداری

به سه ماهه اول بارداری خوش آمدید. این سه ماهه، از هفته اول بارداری شروع و تا هفته سیزدهم به طول می‌انجامد. این سه ماهه، جزو سخت‌ترین دوران بارداری یک خانم محسوب می‌شود. برای اطلاع از تغییرات بدن مادر و جنین در سه ماهه اول بارداری، با ریزدونه همراه باشید....

لایو با متخصصین: دیابت بارداری ـ همراه با کارشناس ارشد رژیم درمانی

لایو همراه با خانم زهرا اهری (کارشناس ارشد رژیم درمانی) بخش اول لایو دیابت بارداری چه موقع می گوییم که یک خانم به دیابت در بارداری دچار شده‌است؟ مادران باردار، برای پیشگیری از دچار شدن به دیابت بارداری، چه کارهایی باید انجام بدهند؟ آیا مادر باردار لاغر هم دچار دیابت...

لایو زایمان سزارین

لایو با متخصصین: پیشگیری از ابتلا به تنبلی تخمدان در جنین دختر ـ همراه با متخصص زنان، زایمان و ناباروری

لایو همراه با دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی (متخصص زنان، زایمان و ناباروری) بخش اول لایو پیشگیری از ابتلا به تنبلی تخمدان در جنین دختر آیا تنبلی تخمدان جنین دختر به تغذیه مادر در دوران بارداری مربوط می‌شود یا یک بحث کاملا ژنتیکی است؟ علت پایین آمدن سن یائسگی در خانم‌ها...

لایو با متخصصین: شیردهی به نوزاد _ همراه با متخصص اطفال و فوق تخصص نوزادان

لایو همراه با دکتر سونا اسلام پور (متخصص اطفال و فوق تخصص نوزادان) بخش اول لایو شیردهی به نوزاد تعریف شما (به عنوان یک متخصص نوزاد) از شیردهی موفق چی هست؟ مادران از کجا می‌توانند متوجه شوند که شیرشان برای نوزادشان کافی است؟ غذاها و خوراکی‌های مفید برای شیردهی شامل...

لایو با متخصصین: سقط، دلایل سقط و بارداری پس از سقط ـ همراه با جراح و متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص ناباروری و IVF

لایو همراه با دکتر لیلا نظری (جراح و متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص ناباروری و IVF) بخش اول لایو سقط، دلایل سقط و بارداری پس از آن سقط به چه دلایلی رخ می‌دهد؟ در هر بارداری، چند درصد احتمال سقط وجود دارد؟ برای جلوگیری از سقط چه باید...

لایو زایمان سزارین

لایو با متخصصین: تنبلی تخمدان یا سندرم تخمدان پلی کیستیک ـ همراه با متخصص زنان، زایمان و ناباروری

لایو همراه با دکتر محبوبه مأموریان اصفهانی (متخصص زنان، زایمان و ناباروری) بخش اول لایو سندرم تخمدان پلی کیستیک تنبلی تخمدان یا سندرم تخمدان پلی کیستیک چی هست و با چه علائمی میشود متوجه شد که یک خانم به تنبلی تخمدان دچار شده؟ چرا با وجود اینکه در PCO(تنبلی تخمدان)...

به بالای صفحه بردن